ЗВІТ ПРО НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНУ РОБОТУ В КОЛЕДЖІ У 2015-2016 Н.Р.

Зміст статті

У 2015-2016 н.р. методична робота велася відповідно загальній педагогічні ідеї коледжу за напрямками:

1. Фахова майстерність викладача як один із компонентів підвищення якості знань студентів.

2. Моніторинг якості та успішності навчання при підготовці до акредитації спеціальностей.

 


1. Підвищення якісного складу викладачів коледжу (за результатами атестації)

Відповідно педагогічній ідеї коледжу цілеспрямовано проводилась методична та організаційно-методична робота з підвищення гуманізації навчання, вдосконалення педагогічної техніки, педагогічної технології, розвитку педагогічних здібностей. Відслідковувалась результативність роботи викладачів за різними напрямками діяльності.

Через діючу у коледжі систему допомоги викладачу з питань підвищення кваліфікації та з метою поліпшення професійної майстерності викладачів у коледжі проводилася системна методична робота з підвищення рівня педагогічної майстерності, яка сприяла взаємному збагаченню членів педагогічного колективу педагогічними знахідками,  давала змогу молодим викладачам вчитися педагогічної майстерності у досвідченіших колег та демонструвати власні досягнення, забезпечувала підтримання в педагогічному колективі духу творчості, прагнення до пошуку кращих засобів організації навчально-виховного процесу.

Результатом стала чергова атестація 16 викладачів та позачергова – 5 викладачів, де підвисили кваліфікацію і отримали 2 категорію – 1 викладач, 1 категорію –4 викладача ( з них вперше – 3 особи), вищу – 11 викладачів ( з них 4 викладача вперше), вперше отримали звання «викладач-методист»  2 особи, підтверджено звання - 3 викладачам. Рівень педагогічної майстерності викладачів відповідає кваліфікаційним вимогам.

Таблиця 1 Якісний склад викладачів коледжу з урахуванням атестації 2015-2016н.р.

 

Якісний склад викладачів значно покращився – на 8,1%. Коледж використав при цьому власні внутрішні резерви, системна робота з року в рік з викладацьким складом надала позитивний результат у підсумку підвищення фахової майстерності.

20 викладачів стажувалися протягом року з метою підвищення педагогічної майстерності. ( У 2013-2014 н.р.  пройшли стажування 16 викладачів, у 2014-2015 н.р. -  23 викладача.)

Робота над індивідуальними планами підвищення кваліфікації є етапом зростання фахової майстерності викладачів та етапом підготовки до атестації, тому цей напрям ретельно контролюється. Кращі надбання викладачів фіксуються в авторській електронній програмі «Викладач».

Результати реалізації планів підвищення кваліфікації контролювала спеціаліст Дирда В.О. В разі потреби методисти надавали організаційну та методичну допомогу викладачам. Такої постійної допомоги потребували протягом семестру до 40 викладачів, що значно менше в порівнянні з минулим роком(60). Більшість з викладачів своєчасно і якісно виконували заплановану роботу та надавали підтверджуючу інформацію до методичного кабінету або головам предметних комісій.

Всі викладачі в повному обсязі виконали індивідуальні плани підвищення кваліфікації за 2015-2016 н.р. та мають відповідні категорії рейтингові показники в роботі. Але є викладачі, які кожного року затримують виконання планів з підвищення кваліфікації. Станом на 15 червня не виконали планів підвищення у 2015-2016 н.р. 4 викладача: Єлізарьєв Д.Ю.(1), Ніколаєв В.А. (1), Золоторог А.В.(2), Каліберда С.І.( 1).

Для викладачів, які мають заборгованості з виконання планів індивідуального підвищення кваліфікації, проводились індивідуальні консультації з методистом та співробітниками НМЦ, при необхідності проводились у методичні дні викладачів індивідуальні заняття в методичному кабінеті з вивчення кращого досвіду викладачів коледжу (Гусейнов Р.О., Нєчєухіна К.О., Монастирська К.Г., Бойко К.М., Видмиш Ю.А., Карманов О.В. та ін.)


2. Забезпечення навчального процесу нормативною документацією

Щорічно значна увага приділяється забезпеченню навчального процесу нормативною навчально-методичною документацією та її своєчасному оновленню. На всіх спеціальностях нормативна документація розроблена на 100%. Завдання предметних комісій полягає у вдосконаленні документації та розробці на її основі якісних навчально-методичних комплексів (НМК), що забезпечуватимуть якісну освіту студентів.

Для вдосконалення навчально-виховного процесу та з метою його оптимізації на 1 курсі розроблено нові типові навчальні плани спеціальностей з урахуванням уніфікації 1 курсу за галузями знань, вимогами МОН України до переходу на новий перелік спеціальностей з 2016-2017 н.р.

Всі складові нормативної документації та НМК спеціальностей є у друкованому та в електронному вигляді, частина з них у вигляді електронного навчально-методичного забезпечення дисциплін - «Портфеля студентів» - загальнодоступна у бібліотеці коледжу. Створені в попередні роки електронні та друковані бази документації надають можливість швидко та зручно вносити зміни до нормативних документів спеціальностей, оновлювати та вдосконалювати їх, ефективно надавати методичну допомогу новим та молодим викладачам. Новим завданням для 2016-2017 н.р. повинна стати розробка веб-сторінок окремих дисциплін і мережі Інтернету.

До початку навчального року оновлено типові та робочі плани спеціальностей, внесено зміни до варіативних ОПП та ОКХ, засобів діагностики відповідно наказам коледжу та службовим запискам випускних предметних комісій з посилення професійної складової освіти.

Ефективно організований процес замін застарілих програм на нові відповідно змін до робочих навчальних планів. Не було зауважень до роботи предметних комісій з цього напряму протягом року. Забезпечувались  введені у типові та робочі плани нові навчальні дисципліни: «Нотаріат України» Кузяковою Ю.С., «Етика і психологія ділового спілкування» Сіліною Ю.О., розробка нової курсової роботи з «Маркетингу транспортних послуг» Ковальовою О.Б., «Харчової хімії» Шевцовою Т.О., кілька програм для спеціальності «Ресторанне обслуговування» Монастирської К.Г.

Відповідально віднеслися до виконання посадових обов’язків з розробки навчальної документації Єйхман О.А., Нечеухіна КО., Мірошніченко О.В., Заказнов В.Ф., Дмитрієва О.В., Броварна І.О., Карманов А.В., Монастирська К.Г.  У нових викладачів Овчаренко О.Є. та Гусейнова Р.А. були ускладнення з оновленням навчальної документації. Складно, але доречно оновлювалась навчальна документація Панченко О.А.

Новиною оновлення документації у цьому році стало створення спеціалізованих на технічні спеціальності робочих та навчальних програм з фізики 2 курсу викладачами Кармановим О.В., Крісан Є.А., Гусейновим Р.О. Проведено два спеціальних семінари з провідними фахівцями випускних предметних комісій з уточнення програмних вимог та між предметних зв’язків, які необхідно урахувати при підготовці спеціалістів. На черзі створення таких програм для технічних спеціальностей з хімії 2 курсу.

Відповідно підвищенню вимог до якості знань студентів оновлено програми проведення ДПА загальноосвітніх дисциплін з «Іноземної мови» та державних екзаменів у випускних групах спеціальностей «Туристичне обслуговування», «Готельне обслуговування», «Виробництво харчової продукції», «Організація обслуговування на транспорті», «Економіка підприємств», «Бухгалтерський облік», «Правознавство». Вдосконалено критерії оцінювання тестової та практичної частини екзаменів, оновлено електронну базу тестів «Колоквіуму». Розроблений загальний універсальний тестовий екзамен для студентів 2 курсу з історії України.

Протягом першого семестру та під час зимової сесії були зроблені зауваження викладачам для посилення практичної професійної складової екзамену та виправлення тестової складової (накази №187 від 20.11.2015, №47 від 16.03.2016). Викладачі Чернишова О.В., Карась І.О., Єйхман О.А.,Мішура І.В.,Афанасьєва І.І.,Стрижак І.М., Фадеєва Л.В., Бова В.І.,Бойко Т.В.,Кривчик С.І., Шевцова Т.О., Карманов О.В., Крісан Є.А. повністю переробили зміст запитань в «Колоквіумі».

Викладач Карась І.О. ввела у практичну частину екзамену з дисципліни «Санітарія і гігієна» на спеціальності «Готельне обслуговування» фахові вправи. Викладачам Соколовській Н.Г., Сухорутченко В.Г., Сіліній Ю.С. термін здачі практичної частини екзамену та розробку нових білетів перенесений на вересень 2016 року.

Моніторинг якості навчальної документації у викладачів ( наказ №213 від 25.12.2015), що мали низькі навчальні показники з дисциплін, показав, що найбільш складною частиною у формуванні навчально-методичних комплексів є формування засобів діагностики. Станом на 15 червня залишились суттєві борги з контролюючого блоку НМК у викладачів Афанасьєвої І.І., Лебедь О.В., Клант Л.В., Бови В.І., Замули Л.В., Мішури І.В., Костюченко І.І., Кузьміної Н.А., Карманова О.В.,Крісан Є.А.

Значне місце в оновленні навчально-методичної бази спеціальності «Ресторанне обслуговування» грала підготовка до першої акредитації. З викладачами та головами предметних комісій, за  якими закріплені навчальні програми, проведено 2 наради з вдосконалення навчально-методичних комплексів на спеціальності, численні індивідуальні методичні консультації з питань складу та якості НМК. Особливе значення приділялось засобам діагностики. Заходи стимулювали викладачів до оновлення документації, розробці сучасних лекцій, вдосконаленні практичних занять, покращенню загального стану НМК.

Разом з цим призначено повторний перегляд документації викладачів:

- Соколовської Н.Г. з дисциплін «Професійний етикет» для спеціальностей «Ресторанне обслуговування», «Готельне обслуговування», «Туристичне обслуговування». «Професійна етика» для «Діловодства».

- Горбенко Я.В. та Монастирської К.В. з дисципліни « Технологія обслуговування в закладах ресторанного господарства» для спеціальності «Ресторанне господарство», «Організація обслуговування в закладах ресторанного господарства» спеціальності «Виробництво харчової продукції», «Організація  та технологія обслуговування в закладах ресторанного господарства» спеціальності «Готельне обслуговування».

- На повторний перегляд заплановано надати документи з дисциплін «Основи підприємницької діяльності», «Товарознавство продовольчих товарів», «Організація захисту прав споживачів».

Термін перевірки: вересень 2016 року.


3. Акредитація спеціальностей

Проведено акредитацію 10 спеціальностей коледжу відповідно наказам МОН України протягом грудня 2015 - лютого 2016 року (наказ №45 від 14.03.2016). У червні 2016 року проведено першу акредитацію спеціальності «Ресторанне обслуговування».

В коледжі працювали експертні комісії з 11 спеціальностей, які проводили експертну оцінку відповідності здійснення навчально-виховного процесу державним акредитаційним вимогам надання освітніх послуг.

Експерти висловили позитивне загальне враження від коледжу, підготовки документації до акредитації, організації роботи предметних комісій, висвітленню інформації щодо освітньої діяльності на спеціальностях на сайті коледжу. При перевірці засновницької та нормативної інформації з діяльності спеціальностей не було жодних зауважень. Відмічена системність роботи методичного кабінету коледжу, високий рівень адміністративно-юридичної дисциплінованості структурних підрозділів.

При перевірці кадрового складу, стажування викладачів, знайомства з особовими справами викладачів відмічено рівень упорядкованості документації. Позитивно відмічені програма «Викладач»  та значна увага приділялась рейтинговій системі, які знайшли відображення при атестації викладачів і своєчасному стажуванні.

Як якісний та достатній визначений рівень навчально-методичного забезпечення спеціальностей. Високо оцінені посібники викладачів, друкування досягнень спеціальності у збірках коледжу, узагальнення досвіду викладачів та голів комісії з навчальної діяльності спеціальностей, єдиний стиль оформлення документації предметними комісіями.

Експертами проявлена зацікавленість у системі адміністративного моніторингу якості надання освітніх послуг, засобах діагностики знань студентів, особливо у процесі написання дипломних проектів та системою всебічної оцінки діяльності викладачів в коледжі, визначення рівня викладання.

До приїзду експертних комісій у кабінетах коледжу та в методичному кабінеті виставлялись навчально-методичні комплекси з дисциплін, найяскравіші методичні розробки за фахом. Якісно відпрацювали з експертами та належним чином показали досягнення спеціальності всі голови предметних комісій, особливо відзначаємо Ярмошенко М.В., Криву Н.І., Мішуру І.І., Баюл Т.П.,Чернишову О.В. Не завжди вистачало досвіду роботи з експертами та з підготовки документації  головам предметних комісій Костюченко І.І. та Шевцовій Т.О.

Висловлені експертами зауваження знайшли відображення у проекті наказу з їх усунення - наказ №45 від 14.03.2016. 


4. Здійснення моніторингу забезпечення якості освіти

Продовжує вдосконалюватись внутрішній моніторинг забезпечення якості освіти. У 2015-2016 н.р. вперше оцінка забезпечення якості освіти розділена на моніторинг загальноосвітніх дисциплін та моніторинг дисципліни за ОПП спеціальності.

Адміністративний контроль протягом навчального року здійснювався в кількох напрямках:

- контроль якості викладання та застосованих при цьому методик,

- контроль якості засвоєння знань студентами – доекзаменаційний, післяекзаменаційний, між атестаційний, контроль поточний,

- контроль передекзаменаційний випускних груп коледжу,

- контроль надання освітніх послуг в цілому (підсумкові звіти завідуючих відділень за результатами зимової та літньої сесій, якості знань та вмінь випускних груп),

- контроль за потребою здійснювався з перевірки якості контролюючого блоку навчально-методичного забезпечення, аналіз тестових складових екзамену на «Колоквіумі», аналіз практичної частини екзаменів з фахових дисциплін,

- вперше запроваджений порівняльний аналіз.

Таким чином, в порівнянні з минулим роком форми та методики моніторингу урізноманітнено та вдосконалено аналіз результатів, також відслідковується вплив контролю на якість освітніх послуг в цілому. Чітко відслідковувалось виконання відповідних наказів з усунення недоліків в навчальному процесі, якості знань, фахової майстерності проведення занять.

Таблиця 2. Види та технологія моніторингу

Технологія моніторингу теж вдосконалюється щорічно:

- Кожний вид моніторингу супроводжувався аналітичною довідкою методиста з методичної роботи з пропозиціями щодо виправлення знайдених недоліків та прорахунків в організації навчального процесу.

- Довідки розглядаються на засіданнях методичних рад, адміністративних рад, засіданнях предметних комісій.

- Видавалися відповідні накази.

- Навчально-методичний кабінет разом з методистами, завідуючими відділеннями, головами предметних комісій вживали заходи для подолання недоліків в роботі та відслідковували чіткість виконання наказів викладачами, предметними комісіями, про що щотижнево звітували на методичних та адміністративних радах заступник директора з навчальної роботи Уласевич Н.В. та методист з методичної роботи Лутак Н.А.

Масштабність моніторингу.

З метою вивчення та вдосконалення рівня викладання в коледжі та якості надання освітніх послуг було відвідане адміністрацією та головами комісій понад 800 занять та екзаменів у 123 викладачів і співробітників коледжу, при плані 725. Таким чином, контролем охоплені всі викладачі та навчально-виховний процес в цілому: кожного викладача відвідали в різний навчальний час в середньому від 3 до 6 разів.

Стейкхолдерами забезпечення якості освіти були представники адміністрації, голови предметних комісій, завідуючі відділеннями, методисти – 32 особи, які в свою чергу теж контролювались. Студентська молодь впливала на навчальний процес через результати анкетування, студентське самоврядування. Результати внутрішнього аналізу за якістю викладання, здійснені стейкхолдерами, збігається з даними анкетування студентів. 

Станом на 15 червня серед заступників директора, що  активно проводили моніторинг навчального процесу, відзначено Уласевич Н.В. –230%, Жарікову О.А. , Ковтуна В.В. –210%, Рубанова Є.І. – 155%.

Серед методистів коледжу: Лутак Н.А. –160%, Ноздрачову Н.П. – 155%, Малишко І.П.-106%. Не виконали норму відвідувань методисти Кожушкіна Т.Л.(35% від плану), Овчаренко О.Г.(70% від плану), Кривчик С.Г.(35% від плану).

Моніторинг навчальних занять здійснений завідуючими відділеннями :  Кіщенко Н.М. – 136%, Вовк Т.І. -130%, Жиліна О.П. – 120%, Локоть Л.Є. -108%, Поливода Г.О. – 97%. Суттєво не виконується план контролю Хазнаферовою Л.О. – 55,5% від норми.

Серед голів предметних комісій виконали норму моніторингу Вітер Л.О., Галаган О.В. -122% та Ярмошенко М.В. – 110%, Бондаренко О.А., Воробйова Л.М. -100%. Не виконали план контролю голови предметних комісій Морозова Т.І., Клюшнік М.І., Крива Н.І. - 94,4%, Назаренко І.В. - 90%, Шевцова Т.О. – 89%.  Суттєво не виконують плану контролю голови предметних комісій Стрижак І.М. -55,5%, Баюл Т.П., Костюченко І.І.,- 77,7%, Чернишова О.В. – 72% .

Результативність та ефективність моніторингу якості викладання та фахової майстерності викладачів.

Напередодні 2015-2016 навчального року повністю оновлені бланки моніторингу занять в коледжі, проведення відкритих занять: проведені оптимізація інформації та спрощення при заповненні. Більша увага приділялась таким складовим заняття як гуманізація, педагогічна техніка, технологія, розвиток педагогічних здібностей.

 Аналіз складових етапів занять допомагав при наданні кваліфікованої методично-адміністративної та наставницької допомоги викладачам, надавав поштовх викладачам до глибшого розуміння шляхів вдосконалення власного досвіду, формував умови для вдосконалення фахової майстерності.

За результатами річного моніторингу навчального процесу більшість викладачів підтвердила високий рівень кваліфікації та майстерність у проведенні навчальних занять:  викладачів з найвищою оцінкою заняття від 9 до 10 балів відзначено 68 осіб – 55,3% від педагогічного колективу (в минулому році – 58 осіб, 45% від педагогічного колективу). Наприклад: Галаган О.В., Єйхман О.А., Кабанець О.Є.,  Бондаренко О.А., Баюл Т.П., Чернишова О.В., Бойко К.М., Троць Л.П., Ярмошенко М.В., Морозова Т.І., Сімакова О.А., Барцева С.В., Степаненкова Л.Т., Сорокіна Н.А.,Оката О.В., Дмитренко І.М., Ковальова О.Б., Кузякова Ю.С.,  та ін.

Стабільно підвищувалися показники викладання у 15 викладачів ( в минулому році відмічено 13): Карманова О. В., Нурулліної О.М., Кожушкіної Т.Л.,  Карась І.О., Коваленко О.О., Видмиша Ю.А., Горбенко Я.В., Каліберди С.І., Кузьміної Н.А., Фісун Н.Ю., Плешкуна С.В., Кривого Р.А., Бойко К.М., Давидової Н.В., Пукар О.А.

Молоді викладачі мали стабільні показники з покращення педагогічної майстерності і бажання працювати зі студентами Дрожаков К.В., Дмітрієва О.В.,Мірошніченко О.В., Монастирська К.В.,Нєчєухіна К.О.,

Відмічалось також сильне зниження показників рівня викладання у викладачів Редьки К.В., Гонтар М.Г., Золоторог А.В.

Але протягом року при адміністративному контролі відмічено епізодичне зниження показників результативності знань студентів у 25 викладачів: Афанасьєвої І.І., Фадеєвої Л.В., Стрижака І.М., Замули Л.В., Клант Л.В., Мішури І.В., Костюченко І.І., Гусейнова Р.О. та ін.

Зауваження з методик опитування і пропозиції щодо їх вдосконалення отримали біля 45 викладачів, що є більшим за кількістю ніж в попередньому навчальному році. Серед тих, хто отримав зауваження є викладачі всіх категорій, але більшість складають викладачі спеціалісти, другої та першої категорій. Наприклад, Ізюменко І.О., Лебедь О.В., Плешкун С.В.,  Янченко В.В., Карась І.О., Кузьміна Н.А., Єлізарюєв Д.Ю., Стрижак І.М., Кіндратишин О.Й. та ін.

Разом з цим, аналіз екзаменаційної сесії показує, що методика проведення екзаменів, що була вдосконаленою після зимової сесії 2015-2016 н.р., доцільна та вдала. Підвищення вимогливості до студентів та викладачів з теоретичної частини екзамену виправдана, так як сприяє посиленню теоретичних знань та кращому їх застосуванні при вирішенні практичних фахових завдань. Вимога до викладачів з приводу введення в екзаменаційні білети фахових вправ націлених на формування професійних компетенцій була виправданою та сприяла різкому зменшенню «незадовільних» оцінок під час практичної частини екзамену. Доцільно наступного навчального року здійснити комплексну перевірку екзаменів спеціальностей, що будуть акредитуватись у 2017-2018 н.р.

Найбільша частина зауважень при моніторингу стосувалась дидактичного забезпечення контролю знань та результативності опитування. Зауваження до оснащення контролюючої частини методичного забезпечення отримали більше 30 викладачів, більше ніж в минулому році. Водночас відмічалось,що у інших викладачів значно зросла різноманітність, кількість та якість навчально-методичного забезпечення процесу опитування, форма контролю у вигляді тестів – стала для коледжу звичайною. Новиною цього навчального року стало збільшення систематизації засобів контролю знань у викладачів вищої категорії, що підтверджено результатами конкурсу методичних розробок. Доцільно рекомендувати викладачам розробку диференційованих фахових завдань. Викладачів з дисциплін економічно-гуманітарного, природничо-наукового та математичного циклів необхідно націлити на застосування отриманих знань на реалізацію фахових компетенцій або пов’язаних з фахом.

До вдосконалення методики викладання були рекомендації до більше ніж 40 викладачів, що є більшим за минулорічний моніторинг. Наприклад, до Золоторог А.В., Дмітрієвої О.В., Дрожакова К.В., Овчаренко Є.О.,Михайлець Я.В., Лебедь О.В., Клант Л.М.,Мірошніченко О.В., Гусейнова Р.О., Єлізарьєва Д.Ю., Ніколаєва В.А. та ін. Переважна більшість таких викладачів має категорію меншу за вищу. В більшості випадків рекомендації стосувались активних методик та залучення до роботи студентів, особливо зі слабо розвинутими вміннями. Тільки до Золоторог А.В. висловлювались зауваження з незнання навчального матеріалу та неспроможності до викладання дисциплін.

Позитивним є момент збільшення викладачів, які за для підвищення результативності та якості знань розробляють власний стиль викладання, особистий педагогічний почерк, тих хто інтегрує методики і робить їх ефективними  – більше 20. Це переважно викладачі вищої категорії, викладачі-методисти, але є й викладачі першої та 2 категорій: Галаган О.В., Воробйова Л.М., Дмитренко І.М., Уласевич Н.В., Крива Н.І., Сорокіна Н.О., Ярмошенко М.В., Лутак Н.А., Мирська Т.К., Пукар О.А., Бондаренко О.А., Барцева С.В., Опришко В.В., Кабанець О.Є., Карманов О.В., Оката О.В., Єйхман О.А.,Чернишова О.В., Морозова Т.І., Баюл Т.П. та ін.

Моніторинг занять викладачів підтверджує активне застосування результативних та ефективних технологій навчання і опитування в коледжі. Системно запроваджують результативні методики та технології викладачі вищої та І категорій, молоді викладачі. Найбільше використовувалися протягом року різноманітні види інтерактивних технологій (евристична бесіда, пошукова робота, робота в парах), кооперативне навчання, проектна, інформаційно-комунікаційна технології. Системно запроваджують результативні методики та технології викладачі предметних комісій філологів та істориків, комп’ютерної техніки, фізичного виховання, природничих дисциплін, іноземної мови. Цей перелік поповнився викладачами комісій  фізико-математичних дисциплін, сфери обслуговування.

Разом з цим є над чим працювати всьому колективу: над підвищенням результативності педагогічних технологій, вдосконаленню та ефективності організації навчальної роботи студентів з фахових дисциплін та практичного навчання,введенню і збільшенню долі творчих завдань в самостійну та аудиторну роботу, що вимагають від студента креативності мислення, створення контролюючих комп’ютерних засобів перевірки знань поза межами коледжу, розвитку дистанційних форм надання освіти та проведення консультацій. 

Результативність та ефективність моніторингу якості знань та вмінь студентів.

Внаслідок контролю у вигляді ДКР визначено проблемні місця надання освітніх послуг на окремих спеціальностях, на окремих дисциплінах. Вжито заходів з надання студентами додаткових консультацій за для подолання недоліків навчання та отримання фахових та загальнонаукових компетенцій. Результатом стало зменшення кількості студентів з незадовільним результатом навчання та покращення показників якості навчання на всіх спеціальностях у зимову сесію: успішність склала 99,62%, якість -59,2 %; у літню сесію успішність склала -      %, якість -      %).

Внаслідок передекзаменаційного контролю визначено слабкі місця з підготовки студентів-випускників галузей «Сфера обслуговування», «Харчова промисловість та переробка сільськогосподарської продукції»,  «Менеджмент та адміністрування» до державної атестації. Також було виявлено недоліки з програмування комп’ютерної програми «Колоквіум» випускними предметними комісіями. Вжиті заходи сприяли перепрограмуванню тестової частини екзамену відповідно «Програмам проведення державної атестації». Враховані побажання закріплення фахових компетенцій та фахових теоретичних знань. Своєчасно проведений повторний передекзаменаційний контроль знань. Необхідно відмітити роботу голів та викладачів предметних комісій  Чернишової О.В., Єйхман О.А., Шевцової Т.О. Разом, вжиті заходи сприяли успішній здачі державних екзаменів і виконанню державних вимог до якості освіти на спеціальностях.

Внаслідок проведення перевірки на відповідність результатів ДКР та семестрового оцінювання виявлено, що більшість викладачів коледжу використали ДКР для посилення навчально-виховного впливу на студентів та покращення результатів оцінювання в семестрі. Водночас зафіксовано, що у 15 викладачів семестрове оцінювання суттєво погіршено в порівнянні з ДКР, причому у 6 викладачів показник відмінності значний і не витримує державних вимог. Також були викладачі, які оцінили знання та навички студентів зі значним перебільшенням. Таким чином, всі суттєві відмінності запропоновано проаналізувати в предметних комісіях та провести у групах додатковий адміністративний контроль знань та навиків в другому семестрі. Повторний моніторинг здійснювався індивідуально для кожної студентської групи та викладача в позауадиторний час, в залежності від результатів додаткових консультацій та ступеня працездатності студентів.  За результатом контролю встановлено значне покращення якості навчання в групах, збільшено відповідальність студентів та викладачів за спільну діяльність. Викладач іноземних мов Бондаренко О.А. розробила кілька навчаючих тестових програм для спеціальностей для покращення навиків володіння студентами іноземною мовою.

Вперше проведений загальний контроль та аналіз екзаменаційної сесії та її складових. Внаслідок контролю екзаменаційної сесії виявлені слабкі місця на різних етапах проведення екзаменів. Контролем охоплені більше 110 екзаменів, які проводили 52 викладача коледжу. Виявлено 18 викладачів, які не змогли підготувати групи до якісної здачі тестової частини екзамену, з них 6 - не змогли досягти державних вимог якості та успішності під час практичної частини екзамену, з них 9 - які не зуміли забезпечити державні вимоги на підсумку екзамену. Відмічені випадки зловживання практичною частиною екзамену за для покращення підсумкового результату.

З викладачами проводились методичні семінари, засідання та наради, різнопланова консультаційна робота з усунення причин, що вплинули на оцінку заняття та проводився повторний контроль іншими перевіряючими. Викладачі проводили додаткові консультації зі студентами. Внаслідок наполегливості методистів, голів предметних комісій, наставників більша частина негативних суб’єктивних та об’єктивних чинників була усунена з роботи викладачів. Проведено повторний контроль якості знань в студентських групах, який підтвердив покращення засвоєння знань та вмінь. Разом з цим, частині викладачів було рекомендовано зниження педагогічного навантаження до моменту оволодіння ними достатньої для викладання педагогічної майстерності.

Під час моніторингу контролюючого блоку навчально-методичного комплексу виявлено суттєві недоліки в роботі біля 25 викладачів. 14 викладачів виправили вказані недоліки, поповнівши комплекси дидактичними завданнями, поточними та підсумковими тестами. 10 викладачів не завершили розпочату роботу ( список вказувався на сторінці 6). Доцільно у 2016-2017 н.р. запланувати перевірку засобів діагностики у цих викладачів зі всіх дисциплін, які вони викладають.

Моніторинг державних екзаменів в зимову сесію на 4 спеціальностях показав  покращення результатів навчання випускників, подолання зауважень, що висловлювались до предметних комісій «Сфери обслуговування», «Природничих дисциплін та ТХ», «Менеджменту та комерційної діяльності» під час минулорічного моніторингу. Разом з цим, виявлена недостатня робота з підгототовки студентів до тестового екзамену на спеціальностях «Організація обслуговування на транспорті», «Виробництво харчової продукції» у голів п/к Баюл Т.П. та Шевцової Т.О.

До початку літної сесії вдруге поспіль проводився моніторинг виявлення проблемних місць в знаннях та вміннях студентів-випускників та з метою посилення мотивації при підготовці до державних екзаменів. Спеціальності «Ресторанне обслуговування», «Економіка підприємства» підтвердили державні вимоги якості освіти. Виявлено  незначні відхилення від державних вимог у показниках якості та успішності на спеціальностях «Бухгалтерський облік», «Комерційна діяльність». Виявлено помітні відхилення від норм знань на спеціальності «Правознавство». Тому відразу були призначені додаткові консультації викладачів з дисциплін, де зафіксовані знижені показники. Вибірковий додатковий контроль за якістю підготовки студентів проводився під час останньої екзаменаційної сесії. До 15 червня інформації щодо передекзаменаційного контролю на спеціальності «Діловодство» до НМЦ не надходило.

Внаслідок вжитих додаткових заходів з підвищення рівня теоретичної та практичної підготовки студентів до державної атестації випускні екзамени на спеціальностях відбулись успішно з наступними результатами якості засвоєння професійних компетенцій:

Таблиця 3.  Якісні показники Державної атестації випускних груп у 2015-2016 н.р.

 

Захист дипломних проектів надав наступний результат:

Таблиця 4. Державна атестація випускних груп у 2015-2016 н.р.

 

Інновації моніторингу загальноосвітньої підготовки у 2015-2016 н.р.

Внаслідок наказу департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації від 04.06.2016 № 444/0/212-16 «Про затвердження перспективних планів проведення державної атестації навчальних закладів різних типів та форм власності Дніпропетровської області на 2017-2016 роки» на січень 2017 року заплановано проведення атестації коледжу з загальноосвітньої підготовки.

Тому оперативно була розроблена програма спеціальної підготовки з моніторингу у коледжі стану навчальних досягнень з дисциплін загальноосвітнього циклу. Всі структурні підрозділи отримали завдання з аналізу стану забезпечення загальноосвітньої підготовки за вимогами наказу Міністерства освіти і науки України від 30 січня 2015 року № 67 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2015 року за № 173/26618).

Методичний кабінет розробив таблиці аналізу навчальних досягнень студентів ( за семестр, за рік, ДПА, порівняльні таблиці, аналіз в цілому та по предметним комісіям) і роздав їх головам предметних комісій, завідуючим відділеннями для виконання. Оскільки ці діяльність потребує значного часу, ретельний аналіз зібраної інформації буде покладений в основу наказу по коледжу напередодні 2016-2017 н.р.( у серпні 2016 року).

Таким чином, коледж спрацював на випередження при самоаналізі надання освіти студентам після базової загальної середньої освіти. Зібрана інформація дозволить ефективно організувати роботу педагогічного колективу в напрямку вдосконалення повної загальної середньої освіти.


5. Підвищення педагогічної майстерності і обмін досвідом шляхом взаємовідвідування

Важливе значення у системі підвищення фахової майстерності викладача в коледжі має неформальний обмін досвідом при взаємовідвідуваннях занять викладачами, процес регулюється наказом від 04.12.2013 №185 «Про взаємовідвідування занять в коледжі». Водночас ця форма є неформальним моніторингом навчально-виховного процесу. Протягом 2015-2016 н.р. скористалися можливістю обмінятися досвідом 82 викладача коледжу, що здійснили 215 відвідувань навчальних занять в різних формах на денній формі навчання (2014-2015 н.р. 207 відвідувань, в 2013-2014 н.р. 153 відвідувань на 74 викладача). Водночас на виховних заходах були присутніми для обміну досвідом і підтримці колег 55 викладачів, відмічено 157 відвідувань.

Кількість адміністративних перевірок у 2015-2016 н.р. – понад 800 , 2014-2015 н.р. – понад 900, 2013-2014 н.р. - понад 800.

Таблиця 5. Порівняльна таблиця взаємовідвідування занять та адміністративного моніторингу навчального процесу в коледжі

 

Основними принципами взаємовідвідування в коледжі є вимогливість викладачів під час обміну досвідом, товариська допомога, повага до праці, що об’єднує колектив і створює  атмосферу творчого пошуку, відкритості, бажання продовжувати співпрацю на колективних проектах.

Правильна організація процедури підвищення рівня викладання та педагогічної майстерності шляхом неформального взаємовідвідування занять викладачами дійсно надає позитивний результат, посилює відкритість та прозорість здійснення навчально-виховного процесу, зацікавлює викладачів в обміні досвідом і популяризації власних педагогічних надбань. З іншого боку це має позитивний виховний вплив на студентів, що бачать процес навчання викладачів та їх зацікавленість у вдосконаленні власних фахових навичок.

Частина з викладачів та співробітників з адміністративних підрозділів відвідують заняття колег не тільки за бажанням, але й за посадовими обов’язками: заступники директора, методисти, завідувачі відділеннями. Обов’язково здійснюється зворотній зв’язок відвідувань, що стимулює посадовців працювати краще та з застосуванням сучасних методик викладання.

Важливе значення мають при цьому однакові вимоги до педагогічних працівників при процедурі проходження атестації, проведення занять, консультацій та ін. В коледжі відпрацьована універсальна для всіх педагогів система відкритих заходів та занять, які відвідують викладачі за власним бажанням. Заняття заступників директора, завідуючих відділеннями, методистів, завідуючих лабораторіями загальнодоступні і постійно відкриті для обміну досвідом.

Своєчасно, активно і ефективно застосовують взаємовідвідування як метод підвищення педагогічної майстерності в предметних комісіях «Комп’ютерної техніки», «Філологічних дисциплін», «Фізико-математичних дисциплін», «Правознавства».

Не виконали наказ про обов’язкове взаємовідвідування викладачів з метою підвищення кваліфікації та обміну досвідом роботи на 2 предметних комісіях «АД,ТО,загальнотехнічних дисциплін», «Фізичного виховання та захисту Вітчизни». Не виконали наказу викладачі: Черниш О.С., Єлізарьєв Д.Ю., Ніколаєв В.А., Каліберда С.І., Гончаренко Г.П., Пліс М.В.

Протягом семестру викладачі знайомились з досвідом викладання у 43 викладачів: Лутак Н.А., Кривої Н.І., Дмитренко І.М., Товстик Р.І., Клюшніка М.І., Швайко Т.Ю., Жиліної О.П., Курносової Т.Д., Курицької С.Г., Коваленко О.О., Воробйової Л.М., Галаган О.В., Мирської Т.К., Степаненкової С.Т., Бондаренко О.А., Вітер Л.О., Кабанець О.Є, Шевцової Т.О., Нурулліної О.М., Шамрай М.В., Баюл Т.П., Ковальової О.Б., Кузьміної Н.А., Кузякової Ю.С.,Тиміної Л.В., Замули Л.В., Крісан Є.А. та інших викладачів.


6. Інновації в процесі реалізації загальної педагогічної ідеї коледжу та підвищення майстерності викладачів

Приділялась увага новій формі популяризації педагогічного досвіду, яка введена у 2014-2015н. р., а саме, виступам викладачів на методичних радах коледжу. Таких виступів, що супроводжувались демонстраційним матеріалом, презентаціями здобутків, зразками роздавального матеріалу, було 18: Видмиш Ю.А., Баюл Т.П., Кабанець О.Є., Кузякова Ю.С., Бондаренко О.А., Кузьміна Н.А., Сорокіна Н.А., Товстик Р.І., Новицька Л.Л., Шевцова Т.О., Воробйова Л.М., Хазнаферова Л.О., Гагаган О.В., Шевцова Т.О., Замула Л.В., Фадеєва Л.В., Шамрай М.В., Костюченко І.І. Викладачі зосереджувались на аналізі результативності та ефективності різноманітних прийомів,  методик, технологій та їх комбінацій в навчальній роботі зі студентами. Акцент робився на формування загальнонаукових та загально-професійних та спеціалізовано-професійних компетенцій.

У другому  семестрі вперше введений електронний контроль за виконанням дипломного проектування. Заповнення графіків відбувалось викладачами спеціальних дисциплін, що керували дипломним проектуванням на технічних спеціальностях. Можливість своєчасного реагування на виконання студентами-випускниками підготовки до державної атестації у вигляді захисту диплому стала ефективним засобом навчально-виховного впливу  на процес з боку завідуючих відділеннями, кураторів, адміністрації коледжу.

4-5 лютого 2016 року в коледжі відбулись педагогічні читання, які проходили в нестандартних організаційних та змістовних формах. В перший день пленарне засідання було присвячене підведенню підсумків роботи педагогічного колективу у першому семестрі. Лікар Дніпропетровського медичного училища Ходус Є.І. ділилась досвідом з питання «вплив музикотерапії та сміхотерапії на оздоровлення організму людини». Далі педагогічний колектив розділився за кваліфікацією на дві підгрупи, кожна з яких працювала за власною програмою. Викладачі вищої категорії проводили педагогічну конференцію «Впровадження інноваційних навчально-виховних технологій в практичне навчання молодших спеціалістів: результати та перспективи». Для викладачів першої категорії – спеціалістів ділилися досвідом з інноваційних методів навчання викладачі вищої категорії та викладачі методисти.

На другий день відбулось пленарне засідання з запрошенням лікаря-нарколога Місюри О.Г. та директора Психологічної арт-студії «Інсайт» Дон О.М.  Виступи були присвячені «Різновиди наркотичних речовин та наслідки їх вживання Колектив був розділений на 3 частини відповідно кваліфікації. Для кожної з частин було проведено окреме заняття-майстер-класу зі «Зняття психологічного перевантаження в роботі педагога за допомогою арт-тератії.

Інформаційно насичено та емоційно піднесено проведені педагогічні читання. За підсумком роботи у НМЦ створено електронну базу презентацій та виступів учасників.

З метою посилення зацікавленості викладачів у систематизації педагогічних технологій та методик як складових фахової майстерності було запропоновано ідею огляду власних досягнень, що знайшла реалізацію у створенні методичних розробок з впровадження інновацій в освітній процес.

На огляд-конкурс  у 2015-2016 н.р. з напряму систематизації застосованих інноваційних технологій подано 20 авторських розробок. Найкращими з представлених були розробки п/к «Філологічних дисциплін» Мирської Т.К., Пукар О.А., Тиміної Л.В.  Аналітично-практична діяльність викладачів в цьому напряму є кроком до узагальнення досвіду і є дуже корисною для втілення і популяризації досягнень в навчально-виховну роботу в коледжі в цілому. Методичні розробки підтверджують масове використання інтерактивних та інноваційних технологій викладачами коледжу.

Узагальнення педагогічної діяльності викладачів коледжу з реалізації головної ідеї колективу у 2015-2016 н.р. з підвищення фахової майстерності викладацького колективу  відображено у 2 збірках статей, що розміщені на сайті коледжу. Вперше була здійснена перевірка статей викладачів на плагіат, яка підтвердила авторство статей викладачів на 70%, що відповідає вимогам публікацій інформаційної інтелектуальної продукції. У збірки увійшло 42 статті з описом запровадження ефективних методик, формування фахових компетенцій, аналіз засобів підвищення педагогічної техніки та розвитку власних педагогічних технологій. Викладачами коледжу під час методичного конкурсу високо оцінені результативність та колективні зусилля з реалізації основної педагогічної ідеї 2015-2016 навчального року.

Масовим за кількістю та якісним за змістовністю та різноманітністю став щорічний огляд-конкурс на кращу методичну розробку у 2015-2016 н.р. Було надано 222 розробки (проти 211, 174, 167 у минулих роках), які брали участь в 9 номінаціях. Склад журі конкурсу був суттєво оновленим ( від 40 до 100%) на прохання колективу.

 94  викладача коледжу (проти 97, 92 у минулих роках) взяли участь у конкурсі, з них 6 викладачів, які звільнилися та пішли на пенсію, але їх кращий досвід враховувався як надбання предметних комісій у конкурсі.

53 викладача коледжу стали призерами конкурсу. Не було викладачів та предметних комісій, які отримали штрафні бали за відмову від участі у конкурсі. Не брали участі у конкурсі 4 викладача спеціаліста Дмітрієва О.В, Дрожаков К.В., Карась І.О., Овчаренко О.Є. та викладач 2 категорії Кіндратишин О.Й.

Таблиця 6. Статистичні дані про огляд-конкурс

 

Таблиця 7. Показник результативності предметних комісій у конкурсі на кращу методичну розробку

 

1 місце посіла предметна комісія «Історії та суспільних дисциплін», голова Воробйова Л.М.

2 місце посіла предметна комісія «Фізико-математичних дисциплін», голова Вітер Л.О.

3 місце посіла предметна комісія «Іноземної мови», голова Бондаренко О.А.

Знизили результативність методичної роботи п/к «Економічних дисциплін», «Фізичного виховання», «Діловодства», «Менеджменту та комерційної діяльності», «Природничих дисциплін та ТХ».

Стабільно низькі результати методичної роботи в предметних комісіях «Діловодства» голова Назаренко І.В., «Електрозв’язку» голова Стрижак І.М.

Кращими викладачами конкурсу були 9 викладачів: Чернишова О.В., Галаган О.В., Ейхман О.А., Крива Н.І., Фісун Н.Ю., Плєшкова І.М., Воробйова Л.М., Пукар О.А., Новицька Л.Л., які посіли більше 1 першого місця.

Таблиця 8. Кількість методичних розробок у номінаціях

Найбільшою популярністю користувались номінації «Впровадження інноваційних та інтерактивних технологій в навчальний процес», «Відкрите заняття», «Робота з обдарованими студентами», «Виховна робота», «Узагальнення досвіду», «Посібники», де конкурс був потужним.

Найменшу увагу викладачі приділили номінаціям «Матеріально-технічне забезпечення» (13 розробок) та «Профорієнтаційна робота» (2 розробки).

Отже, результативність конкурсу зросла в порівнянні з минулими змаганнями, якість методичних розробок за більшістю номінацій збільшилась, що свідчить про достатньо високий рівень методичних розробок в коледжі та достатне різноманіття номінацій конкурсу, де кожен викладач може проявити власні здібності та показати кращі педагогічні здобутки та ефективні технології запроваджені в навчально-виховний процес.

Таблиця 9. Показник активності викладачів з методичної роботи ( за кількістю балів на одного викладача)

 

Рівень методичної активності у міжконкурсний час був вищим на п/к «Сфери обслуговування», голова Чернишова О.В., «Організації перевезень та охорони праці», голова Клюшнік М.І., «Філологічних дисциплін», голова Галаган О.В. Суттєво покращилась методична робота в п/к «Правознавства», «Іноземних мов». Найбільшу кількість призових місць отримали комісії «Комп’ютерної техніки», «Сфери обслуговування», «Історії та суспільних дисциплін».  Бажає покращення методична активність викладачів предметних комісій «Діловодства», «Природничих дисциплін та ТХ».

Інновацією конкурсу було також запрошення на семінар-екскурсію до методичного кабінету викладачів спеціалістів, другої та першої категорій. Мета заходів – ознайомлення викладачів з кращими методичними надбаннями колективу за рік. Для популяризації результатів конкурсу у викладацький була розміщена вся статистична інформація щодо участі у конусі викладачів, а в методичному кабінеті 2 тижні діяла виставка кращих робіт. За результатом виставку не відвідали тільки 4 викладача коледжу. Частина викладачів кілька разів працювала групами та самостійно і висловлювали побажання продовжити цю діяльність. Викладачі були вдячні за незвичайну форму ознайомлення та популяризації  методичної роботи в предметних комісіях, особливу увагу приділяли незвичайним видам методичної роботи, правилам оформлення різних напрямків методичної роботи.

Популяризація досягнень педагогічного колективу коледжу при проведенні ОМО в нестандартних формах теж інновація цього року.

Схвальні відгуки про колективну методичну роботу у коледжі залишили у книзі відгуків викладачі інших навчальних закладів міста та області. Так під час проведення обласних методичних об’єднань істориків та психологів вони з захопленням відвідали виставку та були вражені різноманітністю та якістю виконання розробок, визначали зацікавленість в отриманні досвіду, бажали приїхати до коледжу всім складом циклових комісій. Висловлювались побажання придбати методичні розробки за певні кошти.

Схвальні відгуки про організацію та результативність конкурсу, його вплив на навчально-виховний процес коледжу залишили заступники директорів навчальних закладів І-ІІ р.а. області під час проведення ОМО  заступників директорів з навчальної роботи, що відбувався 14 квітня 2-16 року. Наслідком стало запрошення у НМЦ коледжу для обміну досвідом та проведення методичних навчань методистів інших навчальних закладів міста протягом квітні-червня 2016 року( театрально-художній коледж, училище культури, автотранспортний технікум).

В нетрадиційній формі практичного семінару проходило у коледжі засідання ОМО заступників директора з навчальної роботи, що було присвячено темі «Фахова майстерність викладача як один із компонентів підвищення якості знань студентів». З основною доповіддю виступала методист з МР Лутак Н.А., яка детально розповіла про засоби та шляхи ефективних способів підвищення фахової майстерності викладачів  у коледжі, зосередила увагу присутніх на спрямуванні педагогічної діяльності колективу на результативність роботи. Досвідом нестандартних методик впливу фахової майстерності викладачів на навчальний процес ділилися передові викладачі Галаган О.В., Ярмошенко М.В., Баюл Т.П. Присутні високо оцінили засоби підвищення якості освіти у коледжі, що здійснюються через моніторинг фахової майстерності викладача.

Нестандартною стала зустріч з обміну досвідом між коледжем та автотранспортним технікумом , що ініціювала заступник директора з НР Уласевич Н.В. Запрошений до коледжу заступник директора автотранспортного технікуму Головін А.І. ділився досвідом використання комп’ютерних технологій при створенні електронних матеріалів для срс та впровадження технологій дистанційного навчання студентів. Проведений Головіним А.І. майстер-клас для керівників курсових та дипломних проектів, робіт був цікавим і доречним. Є організаційні та публічні моменти, в яких автотранспортний технікум випереджає наш коледж. Створення веб-сторінок для дисциплін, систематичне оновлення навчальної літератури – нагальна потреба сьогодення.


7. Інформаційний напрямок

Для допомоги викладам та кураторам в проведенні навчальних та виховних заходів, які планувались МОН України протягом семестру, надані методичні поради і видані інформаційні бюлетені з необхідної в роботі інформацією:

- лист МОН № 1/9-410 від 31.08.15 року «Про методичні рекомендації до відзначення 70-ї річниці завершення Другої світової війни»,

- № 1/9-448 від 22 вересня 2015 року  «Щодо заходів з відзначення  25-ї річниці Революції на граніті»,

- лист МОН № 1/9-455 від 25.09.15 року «Щодо заходів з відзначення Дня захисника України»,

- лист МОН № 1/9-458 від 25 вересня 2015 року «Про виконання Плану заходів з проведення у 2015 році Всеукраїнського тижня права».

- на сайті Освіта.ua  розміщена пропозиція міністерства щодо вивчення програмного забезпечення «1-С Бухгалтерія».

- лист МОН № 1/9-549 від 17.11.15 року «Щодо заходів до Дня пам’яті жертв голодоморів» та ін.

Видано 17 методичних бюлетенів з популяризацією досвіду та досягнень викладачів коледжу.

Інформація щодо виконання наказів з моніторингу, внесення змін до критеріїв оцінювання знань студентів під час екзамену, рекомендації з моніторингу головам предметних комісій та завідуючим відділеннями, рекомендації з планування підвищення кваліфікації на наступний навчальний рік та ін. розміщувалась в електронному вигляді на 2 сервері. Оптимізація інформаційного потоку мала зворотній зв'язок зі всіма структурними підрозділами, з яким співпрацює НМЦ, це призводило до суттєвої економії робітничого часу.

Завдяки внутрішній комп’ютерній мережі здійснювалось систематичне оновлення електронної навчально-методичної документації з забезпечення навчальних дисциплін у бібліотеці коледжу. Нова та оновлена навчально-методична документація (СРС, практичні роботи, лекції викладачів, узагальнення досвіду, посібники, візуальне супроводження занять та ін.) перевірялась методистом з МР Лутак Н.А. і надавалось у бібліотеку.

У квітні-червні робітники методичного кабінету завершили внутрішню ревізію методичних розробок. Мета – упорядкування та оптимізація існуючих розробок, систематизація їх по напрямках навчально-виховного процесу, створення переліку розробок і надання практичної допомоги викладача з основних видів методичної роботи. Розробки викладачів, які містили тільки елементи викладацької праці повернені їх власникам та в предметні комісії для використання в навчально-виховному процесі. Створений електронний перелік наявних кращих методичних матеріалів з різних напрямків  викладацької роботи сприятиме пожвавленню у використанні методичної бази коледжу викладачами, зручності проведення та планування навчально-виховного процесу у предметних комісіях та на відділеннях.


8. Відкриті заняття

Протягом навчального року в коледжі проведено 21 відкрите заняття та 41 виховний захід, більшість з яких проведена на високому навчально-методичному та результативному рівні. Заняття проходили  в нестандартному вигляді з застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій, експериментів, інтерактивних методів навчання. Викладачі  яскраво показали педагогічні здобутки, зростання майстерності.

Найцікавішими за формою, змістовним наповненням і результатами роботи студентів були заняття викладачів Дмитренко І.В., Сімакової О.А., Кузьміной Н.О., Єйхман О.А., Карманова О.В., Нурулліної О.М., Стрижака І.М., невдалими  були 2 заняття Бойко Т.В.

Таблиця 10 Порівняльний графік кількості викладачів, що атестуються, до кількості проведених відкритих занять та виховних заходів

 

Новою формою, яка позитивно впливає на професійне зростання студентів, є відкритий захист курсових робіт та проектів, заняття з організації дипломування. Якщо в минулі роки вона застосовувалась епізодично, в цьому навчальному році викладачі Плешкун С.В., Стрижак І.М., Товстик Р.І., Ярмошенко М.В. запроваджують її в систему роботи. 

Нова форма відкритого заняття у вигляді педагогічного експерименту запроваджена Кривою Н.І. з загальноосвітньої дисципліни «Інформатика». Метою експерименту був пошук найбільш впливових та цікавих для студентів форм організації семінарського заняття та впровадження отриманого досвіду в педагогічну діяльність викладачів предметної комісії. Під час заняття викладач застосував кілька ефективних методик впливу на активізацію розумової діяльності студентів: ігрові методи, інформаційно-комунікаційний контроль знань, поєднання командної роботи та індивідуальної та ін.

В останній час намітилась тенденція до демонстрації власних педагогічних здобутків, особливо в незвичайних комбінаціях, що підтримується НМЦ.

Суттєво збільшилась завдяки перспективному плануванню підвищення кваліфікації кількість відкритих виховних заходів. Змістовність, якість, інноваційність форм виховної роботи знаходяться в позитивній динаміці.

Відкриті заняття та заходи користуються серед викладачів значною увагою і попитом. Так протягом навчального року відвідали відкриті заняття, як фестивалі методичних знахідок, 48 викладачів, відкриті виховні заходи, що проводяться за правилом після аудиторних занять, відвідали 56 викладачів. Цікавляться відкритими заняттями та відкритими заходами переважно голови предметних комісій, заступники директора та методисти коледжу, викладачі-методисти, ті з викладачів, що готуються до підтвердження категорії або її підвищення. Надзвичайно мала кількість викладачів 1 категорії, 2 категорії та спеціалістів, що відвідують відкриті заняття (14).

Під час огляду-конкурсу на кращу методичну розробку відкритого заняття було надано 33 роботи. Кращими  відкритими лекціями з 15 робіт визначено матеріали  викладачів Новицької Л.Л., Нурулліної О.М., Ейхман О.А., Кривчик С.І. Кращими розробками семінарського заняття визнано матеріали викладачів Ейхман О.А., Дмитренко І.М., Плєшкової І.М. Кращими розробками практичного заняття визнано розробки викладачів Видмиша Ю.А. , Кривчик С.І. , Рудюк Н.В.

Вперше за останні роки визначались кращі розробки відкритих занять з навчальної практики: Сердюков С.М., Плешкун С.В.

У виставковій залі методичного кабінету представлені кращі здобутки викладачів з застосування інноваційних методик та технологій під час навчально-виховного процесу.


9. Узагальнення передового досвіду

Таблиця 11. Узагальнення кращого та передового педагогічного досвіду

 

Відповідно до «Положення про узагальнення досвіду» на огляд-конкурс було представлено 18 розробок. Для покращення роботи журі та неупередженості при оцінюванні склад журі оновився на 70% в порівнянні з минулим конкурсом. При роботі враховані всі пропозиції минулого журі. Так методичні розробки у номінації  були розділені на виховну та навчальну роботу. До конкурсу також залучені кращі здобутки викладачів, які пішли на пенсію протягом 2015-2016 н.р. До роботи в журі з узагальнення виховної роботи був залучений досвідчений в цій роботі викладач вищої категорії Галаган О.В.

Кращими визнані узагальнення досвіду:

- з виховної роботи викладачів Бови В.І. та Плєшкової І.М.

- з навчальної роботи - Локоть Л.Є., Курносової Т.Д. , Сорокіної Н.О.

- діяльності предметних комісій - Чернишової О.В., Клюшніка М.І.,  Кирашенко О.В.

Очікується виконання узагальнення від викладачів, що пройшли атестації на вищу категорію, але за хворобою не встигли виконати своєчасно узагальнення досвіду. Термін надання матеріалів для викладачів Дмитренко І.М. – вересень 2016, Фадеєвої Л.В. та Хазнаферової Л.О. – жовтень 2016-2017 н.р.

У обласну збірку «Передового педагогічного досвіду 2016 року» направлені відомості про педагогічний досвід викладачів коледжу Таберка Л.М., Чернишової О.В., Мирської Т.К., Галаган О.В.,Лутак Н.А.

Вся навчально-методична та творча діяльність викладачів коледжу зареєстрована в електронній програмі «Викладач».


10. Вдосконалення навчально-методичного забезпечення дисциплін. Створення посібників

Підготовка до акредитації спеціальностей вплинула на посилення навчально-методичного забезпечення дисциплін посібниками за різним спрямуванням. Разом створено протягом навчального року 56 посібників.

Таблиця 12. Створення посібників в коледжі

 

З напряму організації та контролю знань студентів надано 12 посібників. Кращими з моніторингу визнані роботи викладачів Чернишової О.В., Окатої О.В.,  Костюченко І.І, Жиліної О.П. Значно зросли кількість та якість розробок з моніторингу, достатньо високий рівень виконання матеріалів відзначено практично у всіх викладачів, що подали на конкурс посібники.

З напряму   навчально-методичної допомоги студентам створено 44 посібника:

- Кращими з організації  самостійного вивчення дисципліни студентами визнані посібники викладачів Ейхман О.А., Воробйової Л.М., Панченко О.А.

- Кращими посібниками з організації практичного навчання були роботи Кожушкіної Т.Л., Баюл Т.П.,Соколовської Н.Г.

- Кращим посібником з курсового (дипломного) проектування, роботи:   Черниш О.С., Ніколаєв В.А.

- Курс лекцій (навчальний посібник, опорний конспект лекцій)визнаний найбільш досконали у викладачів Бондаренко О.А.,  Швайко Т.Ю.

- Нові і дуже популярні у студентів посібники у вигляді «Робочого зошиту» розроблені  викладачами  Галаган О.В. та   Малишко І.П.

Справили враження обсягом і кількістю матеріалів методичні розробки викладачів Янченко В.В., Швайко Т.Ю., Вітер В.В., Воробйової Л.М., Кабанець О.Е., Баюл Т.П. Творчим підходом до оформлення  відзначилися викладачі Янченко В.В., Ейхман О.А., Кожушкіна Т.Л., Кірашенко О.В., Ізюминко І.О., Панченко О.А.

Оновлення конспектів лекцій зі всіх нормативних та вибіркових дисциплін, поповнення ними «Портфелів студента» здійснено не в повному обсязі. Затримка у виконанні є у викладачів Плешкуна С.В. (два роки), Назаренко І.В.(два роки), Горбенко Я.В.(рік), Зейналова Ж.А.(рік), Гончар Л.О.( півроку).

Таким чином, у 2015-2016 н.р. упорядкована інформація з наявності лекційного матеріалу в електронних «портфелях студентів»: ЕП, БО, КД, ЕТ, ОТ, ОП, ТО, АД, ТХ  - 100%,

- ТК- 97,7% (Назаренко І.В.),

- ПР - 97,8% (Назаренко І.В.),

- ОГ - 97,4% (Назаренко І.В.),

- ОД - 94,4%(Назаренко І.В.,Зейналова Ж.А.),

- КТ- 94,8% ( Плешкун С.В.),

- РО - 94,5%( Гончар Л.О.).

Таблиця 13. Оновлення лекційного матеріалу в «Портфелях студентів»

 

Оновлення інших складових НМК відувалось за потребою, склад НМК молодих викладачів необхідно перевірити в наступному 2016-2017 н.р.


11. Участь викладачів у конкурсах ММО та ОМО з вдосконалення фахової майстерності

11 предметних комісій беруть систематичну участь в роботі ММО та ОМО викладачів. З метою розповсюдження кращого педагогічного досвіду та підвищення педагогічної майстерності викладачі  коледжу працюють у всіх методичних об’єднаннях міста та області. 10 з них є керівниками ММО та ОМО: Уласевич Н.В., Воробйова Л.М., Галаган О.В., Швайко Т.Ю., Баюл Т.П., Назаренко І.В., Рубанов Є.І., Соколовська Н.Г., Жарікова О.А., Ковтун В.В.

Стабільні успіхи має педагогічний колектив у змаганнях викладачів різного рівня. Змагання серед викладачів на кращу методичну роботу в місті та області показали потужний потенціал педагогічного колективу коледжу. На 9 конкурсах викладачі отримали 22 переможне або призове місце.

Таблиця 14. Участь викладачів у міських педагогічних конкурсах

 

Переможцями на конкурсах в місті стали Шевцова Т.О., Оката О.В., Шамрай М.В., Коваленко О.О., Заказнов В.Ф., Клюшнік М.І., зборні викладачів з волейболу, дарцу та стрільбі, предметна комісія «Фізичного виховання та Захисту Вітчизни» з організації спортивної роботи в коледжах. Призери міських змагань - Нурулліна О.М., Ізюменко І.О.

Викладач Костюченко І.І. отримала сертифікат учасника педагогічної майстерності «Портфоліо викладача» за участь в ММО викладачів економічних дисциплін.

Викладачі Шевцова Т.О. та Шамрай М.В. нагороджені подяками від Національного гірничого університету за активну роботу з залучення студентської молоді до науково-дослідної діяльності.

На других в історії ВНЗ І-ІІ р.а. міських змаганнях з фізичної культури серед викладачів команди коледжу посіли 3 перших місця, 1 загальнокомандне місце.

Інші ММО викладачів не проводили конкурсних змагань педагогів.

Протягом навчального року ММО також відмітили участь в роботі наступних викладачів коледжу: Дмитренко І.М., Степаненко Л.Т., Барцевої С.В., Морозової Т.І., Карманова О.В.

Таблиця 15. Участь викладачів в обласних педагогічних конкурсах

 

  Переможцями на конкурсах області стали Швайко Т.Ю., Коваленко О.О., Заказнов В.Ф., Клюшнік М.І., зборні викладачів з волейболу, дарцу та стрільбі. Призери міських змагань - Воробйова Л.М., Афанасьєва І.І.,Сімакова О.А., Малишко І.П.

Голова ОМО Галаган О.В. брала участь у Всеукраїнській нараді голів ОМО викладачів української філології ВНЗ І-ІІ р.а. Громадська та професійна участь Галаган О.В. відмічена почесними грамотами від Інституту модернізації змісту освіти, Департамену освіти і науки Одеської облдержадміністрації, Ради директорів ПНЗПРВО Південного регіону України Мельника О.М.

Викладачі Шевцова Т.О. та Шамрай М.В. нагороджені ОМО викладачів екологічних дисциплін за активну участь у роботі ОМО та залучення студентської молоді до науково-дослідної діяльності.

Активно проявила себе молодий викладач Нєчєухіна К.О., яка співпрацює з Всеукраїнською громадською організацією «Громадська палата України», брала участь в роботі конференції цієї організації. Також отримала сертифікат учасника курсу «Позитивне батьківство» від Save the Children, який відвідувала як куратор студентської групи.

На обласних спортивних змаганнях команда викладачів отримала перші місця у волейболі та дарці, 3 місце у шахах, 1 загальнокомандне місце.

Баюл Т.П. за плідну співпрацю з  Дніпропетровським університетом імені Альфреда Нобеля отримала подяку від Президента Холода Б.І. Шевцова Т.О. отримала подяку . Участь Шевцової Т.О. у обласній науково-методичній конференції «Екологія.Хімія.Освіта- 2015» відзначена 1 місцем.

На обласній конференції «Екохім-2016» успішно виступили 3 викладачі та 6 студентів коледжу. Викладачі Шамрай М.В., Шевцова та Нуруліна отримали подяку за залучення студентської молоді до науково-дослідної діяльності.

Інформація про інноваційні форми співробітництва надана на сторінці 21.

Протягом  навчального року досвідчені викладачі коледжу брали участь у акредитаціях спеціальностей в Україні: Назаренко І.В., Баюл Т.П., Костюченко І.І., Оката О.В., Клюшнік М.І.


12. Робота школи викладача-початківця

До складу школи в середньому входило 8-10 викладачів. Систематично відвідували заняття 8 викладачів. Тільки на 1 занятті була присутня Золоторог А.В., на 2 заняттях Михайлець Я.В. За власним бажанням або індивідуальним запрошенням у школу приходили на окремі заняття співробітники коледжу Заказнов В.Ф., Саксонов В. Б., Дирда В.О., Карманов О.В.

Заняття проводили методист з методичної роботи Лутак Н.А. , методист з НР Ноздрачова Н.П.,завідуюча методичним кабінетом Малишко І.П., викладач-методист Товстик Р.І. Заняття були побудовані таким чином, щоб найскоріше адаптувати викладачів до роботи в коледжіі ознайомити їх з сучасними досягненнями у педагогічних методиках та технологіях.

Продовжував діяти інститут наставництва.

Таблиця 16. Наставництво в коледжі

Форма занять у школі була  націлена на стимуляцію викладачів до творчого пошуку, створення атмосфери взаємодовіри та співробітництва: семінар, семінар-презентація з елементами майстер-класу, майстер-клас викладача-методиста, майстер-клас поєднаний з педагогічною екскурсією. педагогічна бесіда з використанням ТЗН(презентація), консультація-майстер-клас, семінар з обміну досвідом з елементами педагогічної бесіди та тренінгу. Форми заняття сприяли виконанню завдань зі зростання майстерності викладачів.

На кожне заняття головуючий готував роздавальний матеріал молодим викладачам та відповідну темі заняття наочність: зразки планів підвищення ділової кваліфікації відповідно категоріям, бланки планів. Електронні версії кожного з документів. Зразки навчальних та робочих програм, зразки електронних бланків програм. Зразки заповнення навчального журналу. Перелік навчально-методичного забезпечення з Положення про оформлення навчально-методичної документації 2010 р. Зразки білетів для проведення залікових занять та екзаменів. Положення про методичну розробку з навчальної та виховної роботи. Виставка кращих методичних розробок педагогічного колективу за 2015-16 н.р. Презентації, кваліфікаційні вимоги, електронні матеріали як приклад підготовки викладача до атестації та ін.

Методист з МР Лутак Н.А. відслідковувала результативність кожного із засідань школи і фіксувала результати у протоколи засідань. Індивідуальна робота з молодими викладачами теж приносила позитивний результат. Протягом навчального року професійне зростання відмічаю у викладачів Броварної І.О., Дмитрієвої О.В., Кирашенко Є.А., Нєчєухіної К.О., Монастирської К.Г., Карманова О.В., Мірошніченко О.В., які систематично відвідували заняття у школі. Викладач Саксонов В.Б., який має вищу категорію і був викладачем університету, був на 4 засіданнях за запрошенням, але йому не вистачає фахових вмінь роботи зі студентами коледжу та навиків сучасних педагогічних технологій викладання.

Незадовільний результат педагогічної роботи у школі викладача Золоторог А.В., яка з 5 занять відвідала 1, рано судити про навички викладача Михайлець Я.В., яка була тільки на 2 заняттях з 5. Тому цим викладачам пропонувалось продовження навчання у школі викладача-початківця.

  Традиційно в коледжі застосовуються така цікава і результативна форма наставництва та роботи школи викладача-початківця як відкриті заняття молодих викладачів. Найбільш цікавим відкритим заняттям у 2015-2016 н.р. стало заняття з формування загальноосвітніх компетенцій з фізики Карманова О.В.

Таблиця 17

Вже традиційним явищем є участь у конкурсі 8 викладачів-початківців. Вдруге за останні роки викладачі-початківці посіли 2 призових місця в конкурсі на кращу методичну розробку серед досвідчених викладачів. Конкурентоздатними та на доброму рівні підготовленими були матеріали Карманова О.В. та Нєчєухіної К.О.

На огляді конкурсі на кращу методичну розробку у 2015-2016 н.р. серед молодих викладачів-початківців:

1 місце посів викладач Карманов О.В.

2 місце посіла викладач Нєчєухіна К.О.

3 місце посів викладач Коваленко О.О.

Таблиця 18. Участь молодих викладачів у конкурсі в коледжі

  

По завершенню навчання серед слухачів школи проведено анкетування.  Через анкетування прослідкували результативність попередніх засідань школи:

- Роботу наставника оцінили на «5» балів 5 молодих викладачів. Вказано, як позитив, на всебічну психологічну та навчально-методичну допомогу, особливо відмічено практичні поради при проведенні заходів, занять, надана навчально-методична документація, зацікавленість в успіхах. Так відмічені наставники Швайко Т.Ю.,Галаган О.В.,Стрижак І.М., Ярмошенко М.В.,Бондаренко О.А., Поливода Г.О., Мішура І.В., Вітер Л.О.

2 викладача – оцінили роботу наставника на 3 бали. Відмічалось, що не своєчасно наставник реагував на виконання індивідуального плану, забував відмічати його, кілька разів робота перекладалась на іншого викладача без пояснень.(Шевцова Т.О.)

- Робота школи викладача-початківця оцінена на «5» - 6 викладачами. З вдячністю писали про допомогу у становленні як викладача, дружню атмосферу засідань та стимуляцію на методичну роботу. Відзначалось практична спрямованість засідань, високо оцінено майстер-клас з формування навчально-методичного комплексу. Корисно було відвідати конкурс методичних розробок.

1 викладач оцінив роботу школи на «4», так як розпочав педагогічну діяльність тільки у другому семестрі і був присутнім на 2 заняттях. Скаржився, що не був на інших.

Викладачі-початківці надали рекомендації для вдосконалення роботи школи та висловили пропозиції щодо наступної співпраці. Наприклад, внести до плану роботи школи запитання:

- Методи подачі навчального матеріалу.

- Способи демонстрації себе як викладача на заняттях.

- Створення дидактичного матеріалу.

- Проблема дисципліни в аудиторії.

Пропозиції для співпраці теж були цікаві, наприклад: 

-  Практичні поради у роботі зі студентами при проведенні різних форм занять.

-  Систематизація  самостійної роботи студентів.

- Словник-довідник для описування відвіданих занять.


13. Результативність роботи викладачів з розвитку обдарованості студентів

Відповідно наказів від 31.08.2015 №131 «Про проведення олімпіад, конкурсів та конференцій у 2015-2016 н.р.» в коледжі проведена результативна робота серед викладачів та студентів з організації в коледжі відповідних заходів та участі в змаганнях на різних рівнях поза коледжем.

Про ступень важливості та уваги, що приділяється цьому напряму роботи в коледжі свідчить результат конкурсу на кращу розробку у номінації «Робота з розвитку обдарованості у молоді». Для упорядкування робіт в номінації було визначено 3 основних напрямки взаємодії з обдарованими студентами: клубна та проектна робота, організація конкурсів, в тому числі фахових, проведення конференцій та семінарів з фаховою спрямованістю. Журі розглянуло 28 поданих на конкурс методичних розробок та визначило наступних переможців конкурсу:

- З напряму організації проектної діяльності кращими визнано роботи     Воробйової Л.М., Галаган О.В., Ейхман О.А.

- З напряму організації конкурсів, в тому числі фахових:   Кабанець О.Є.,  Дмитренко І.М.,  Давидової Н.В.

- З напряму організації конференцій:   Кривої Н.І., Чернишової О.В., Ейхман О.А., Соколовської Н.Г., Панченко О.А.


А. На рівні коледжу.

Вжиті у минулому навчальному році організаційно-методичні заходи суттєво змінили ситуацію з розвитку обдарованості студентів у предметних комісіях і коледжі в цілом, що втілювалась в проведених конкурсах та змаганнях. В порівнянні з минулими роками у 2015-2016 н.р. упорядкування та прозорість проведення конкурсів, врахування досягнень та цілеспрямованість зусиль призвела до різкого покращення в цьому напрямку змістовності, різноманітності та якості проведення роботи зі студентами.

Кількісна характеристика заходів в коледжі

Таблиця 19 Узагальнена  інформація з розвитку обдарованості та формування професійних компетенцій в коледжі

Посилилась позааудиторна навчальна робота в коледжі, так за рік було проведено 24 олімпіади (19,15 в минулих роках), 9 конференцій (8,4 в минулих роках), 61 конкурсів (34,10 в минулих роках), 9 фахових змагань (7,3 в минулих роках), що є кращим показником ніж в минулому році.

Інновацією роботи зі студентами стали зустрічі з провідними фахівцями за галуззю навчання та фахові екскурсії на місце майбутньої роботи. Екскурсій за фахом проведено 10( 3 в минулому році), зустрічей з фахівцями – 11. Ці зустрічі відрізняються від фахових екскурсій за змістом. Запрошені фахівці знайомлять студентів з особливостями спеціальності, засобами реалізації особистісних цілей та кар’єрного зростання безпосередньо на робочому місці. Зустрічі та екскурсії фахової спрямованості мають суттєве значення та вплив на формування фахівця, якість навчання студентів з професійно-практичних дисциплін.

Найбільш активно та різноманітно проводили позааудиторну навчальну роботу в коледжі предметні комісії «Сфери обслуговування», «Організації перевезень та охорони праці», «Правознавства», «Фізико-математичних дисциплін», «Комп’ютерної техніки».

Посилили роботу предметні комісії «АД,ТО,загально технічних дисциплін», «Іноземної мови»,»фізичного виховання та захисту Вітчизни».

Майже не проводилась поза аудиторна робота за фахом предметними комісіями «Діловодства» (0 заходів), «Електрозв’язку» (1), «Менеджменту та комерційної діяльності»( 2), «Економічних дисциплін» (3).

Тижні предметної комісії проводилися на спеціальностях ОП, ТО, КТ, ПР, ОГ-ТК-РО, предметними комісіями «Фізико-математичних дисциплін» та «Іноземної мови» з загальноосвітнього циклу. За результатами тижнів якісно оформлюються методичні матеріали головами п/к Ярмошенко М.В., Клюшніком М.І.,Кривою Н.І., Янченко В.В.

В НМЦ також надавалися окремі методичні матеріали з конкурсів, конференцій, брейн-рингів - зі спеціальності ОГ,ТК, ПР, КТ, ТХ,ЕТ,ОП,ЕП. Зовсім немає матеріалів зі спеціальностей ОТ, КД, ОД, АД, БО.

Таблиця 20. Конкурси з розвитку обдарованості студентів в коледжі

  

Відмічено збільшення якості фахових конкурсів у 2015-2016н.р.10.

Вперше різноманітно з застосуванням численних ігрових технологій відбулися фахові конкурси на спеціальностях «Технічне обслуговування, ремонт та експлуатація тягового рухомого складу», «Правознавство», «Економіка підприємства», з менеджменту для ОТ-ОГ-РО-ТК (відповідальні Ярмошенко М.В., Кузякова Ю.С., Оката О.В.,Чернишова О.В., Костюченко І.І.).  Традиційно на високому рівні відбулися фахові конкурси на спеціальностях «Виробництво харчової продукції» та «Обслуговування комп’ютерних систем та мереж», які проводили  Горбенко Я.В., Монастирська К.Г., Дмитренко І.М.

В коледжі працюють 10 випускних предметних комісій, які охоплюють 15 спеціальностей. Нажаль тільки на 5 спеціальностях в коледжі проведені фахові змагання.

Таблиця 21. Олімпіади в коледжі

 

Якщо проведення олімпіад з загальноосвітніх дисциплін стало нормою в коледжі, фахові олімпіади – нестандартна форма роботи з формування професійних компетенцій у студентів, що отримала життя рік тому. Олімпіади зі спеціальних фахових дисциплін проведені з участю студентів 10 спеціальностей (ЕП, ОП, КТ,ПР, БО, ЕП, КД, ОГ, ТХ, РО). Уважно відносяться до розвитку навиків застосування теоретичних знань на спеціальностях ОП,голова Клюшнік М.І., ПР,голова Кузякова Ю.С., ТО,голова Ярмошенко М.В.

Не були задіяні в олімпіадах студенти спеціальностей – АД, ТК, ЕТ, КТ,ОД.

Таблиця 22. Конференції в коледжі

 

Узагальнення підсумків з окремих навчальних дисциплін та технологічної або виробничої практики знайшло відображення у 9 конференціях, які, як правило, проводяться під час тижнів спеціальності або окремі навчальні поза аудиторні заходи. Конференції проведені на 4 спеціальностях: ОП, КТ,ОГ-ТК-РО,ЕТ, викладачами Клюшніком М.І. і викладачами п/к «ОП», Кривою Н.І. і викладачами п/к «Комп’ютерна техніка», Чернишовою О.В. і викладачами п/к «Сфера обслуговування», Стрижаком І.М. та Товстик Р.І.

Інноваційною була конференція на спеціальності «Обслуговування та ремонт пристроїв електрозв’язку на транспорті», де застосовувалась спеціальна техніка зв’язку для аналізу, розроблена студентами та співробітниками коледжу.

Викладачі п/к «Фізико-математичних дисциплін» застосували проведення міні-конференції з математики, відповідав Гусейнов Р.О., викладач Замула Л.В. провела традиційно конференцію з застосування професійної іноземної мови на спеціальностях «Готельне обслуговування» та «Туристичне обслуговування».

Якщо дивитись на сучасні потреби з підвищення якості освіти за фахом, конференції доцільно проводити за галуззю.


Б. Міські змагання

На міському рівні студенти брали участь у 18 олімпіадах та конкурсах і отримали 25 призових місць, що є покращенням в порівнянні з минулим роком.

Таблиця 23. Статистика участі студентів в міських олімпіадах

Переможців підготували викладачі Оката О.В., Барцева С.В.,Лебедь О.В., Галаган О.В., Бобошко Д.І., Вовк Т.І., Воробйова Л.М., Коваленко О.О. Призерів підготували викладачі Дмитренко І.М., Степаненкова Л.Т., Тиміна Л.В., Пукар О.А., Мирська Т.К., Нурулліна О.М.

Невдалими були виступи на олімпіадах з математики – тренер Гусейнов Р.О., біологія – тренер Ізюменко І.О., з технічної механіки – тренер Кіндратишин О.Й. Виступ команди з фізики, яка посіла 4 місце, не можна вважати невдалим, вперше за багато років викладач Карманов О.В. якісно підготував студента до участі в олімпіаді та різниця між 3 та 4 місцем склала 1 бал.

Вперше підводилась статистика участі студентів у спортивних змаганнях на рівні міста.

Таблиця 24. Участь студентів у міських спортивних змаганнях

 

Переможців підготували викладачі та тренери Севастьянов О.В., Бубнов В.А., Каліберда С.І. Призерів підготували викладачі Морозова Т.І., Гончаренко Г.П.

На спортивних змаганнях невдалими були виступи команд з бадмінтону – тренер Опришко В.В., на зимовій естафеті – Гончаренко Г.П., з гирьового спорту – тренер Пліс М.В.


В. Обласні та всеукраїнські змагання

На 11 обласних змаганнях студенти отримали 11 призових місць, що є кращим показником ніж в минулому році. Переможців підготували Галаган О.В., Оката О.В., Бобошко Д.І., Соколовська Н.Г.,Коваленко О.О. Призерів підготували Мирська Т.К., Тиміна Л.М., Шевцова Т.О.

Недостатньо підготовленими для участі в обласних змаганнях були студенти з інформатики, технології харчування  та комп’ютерних технологій в бухгалтерському обліку, відповідальними за підготовку студентів були Крива Н.І., Монастирська К.Г. та Вовк Т.І.

Таблиця 25. Статистика участі студентів в обласних олімпіадах

 

Таблиця 25. Статистика участі студентів в обласних спортивних змаганнях

Аналіз участі в спортивних змаганнях робить вперше. Переможців підготували тренери Бубнов В.А., Севастьянов О.В., Гончаренко Г.П.  Призерів підготували тренери Троць Л.П., Севастьянов О.В., Каліберда С.І, Гончаренко Г.П.

Студент коледжу Кузнецов Євген посів 1 місця у чемпіонаті України з легкої атлетики серед юнаків та дорослих1998 року народження з бігу на 800 метрів. Також він отримав 1 місце на чемпіонаті України з легкої атлетики серед юніорів з бігу на 800 метрів.

Таблиця 26 Загальна участь в конференціях поза коледжем

 

Студенти та викладачі коледжу брали активну участь в 21 конференції, в тому числі в 5 міжнародних, які проводили виші міста. Показник участі в конференціях поза коледжем стабільний. За участь в роботі конференцій викладачі та студенти отримали сертифікати, подяки, грамоти, їх статті надруковані в збірках конференцій.

Найактивнішими учасниками заходів були на рівні міста викладачі Шевцова Т.О., Шамрай М.В., Оката О.В., Баюл Т.П.,  на обласному рівні - Шевцова Т.О., Нурулліна О.В., Шамрай М.В., на рівні міжнародних заходів - Баюл Т.П., Кузьміна Н.А.,Ковальова О.Б., Шевцова Т.О., Шамрай М.В., та їх студенти, Фадеєва Л.В., Нєчєухіна К.О.

Таблиця 27 Деталізована участь у конференціях поза коледжем Пропозиції щодо покращення навчально-методичної роботи на 2016-2017 н.р.:

 

Підготовка до атестації загальноосвітнього циклу: оновлення робочих програм відповідно змінам у навчальних планах, систематизація НМК, провести контрольні зрізи знань до самоаналізу, вдосконалення засобів діагностики навчальних дисциплін. Підготовка атестаційної документації.

Введення в «Колоквіум» тестових залікових робіт з дисциплін загальноосвітнього циклу для студентів, які з різних причин не змогли своєчасно виконати навчальний план. Термін: вересень-жовтень.

Введення в «Колоквіум» ДКР з дисциплін загальноосвітнього циклу. Термін: вересень.

Введення в «Колоквіум» ДКР за ОПП спеціальностей. Термін: жовтень.

Викладачі Дмитренко І.М., Фадеєва Л.В., Хахнаферова Л.О. – завершують узагальнення досвіду протягом вересня 2016 р.

Вважаю доцільним провести нараду з питання методики проведення та захисту практичних робіт і розробки загальних рекомендацій до вдосконалення форм моніторингу знань студентів під час проведення лабораторно-практичних занять. Вважаю необхідним чітко визначити обов’язки викладачів під час проведення практичних(лабораторних) робіт та переглянути вимоги до методики їх проведення.

Перевірка стану проведення заліків у студентів, які мають заборгованості з дисциплін на комісіях, показала, що більшість викладачів не розробили залікові завдання для таких випадків. Тому необхідно провести перевірку наявності у викладачів залікових робіт для студентів, що не змогли своєчасно виконати навчальний план.

Повторна перевірка документації у викладачів Соколовської Н.Г., Горбенко Я.В., Монастирської К.В, документації з дисциплін «Основи підприємницької діяльності», «Товарознавство продовольчих товарів», «Організація захисту прав споживачів». Вересень 2016р.

Станом на 15 червня залишились суттєві борги з контролюючого блоку НМК у викладачів Афанасьєвої І.І., Лебедь О.В., Клант Л.В., Бови В.І., Замули Л.В., Мішури І.В., Костюченко І.І., Кузьміної Н.А., Карманова О.В., Крісан Є.А. Моніторинг призначити на вересень 2016 р.

Провести порівняльний моніторинг ДКР та семестрового оцінювання влітку з дисциплін загальноосвітнього циклу.

Провести моніторинг готовності спеціальностей АД, ОГ,ТК, ОТ до акредитації 2017-2018 н.р.: засоби діагностики, фахова спрямованість екзаменів, розробка залікових робіт, стан документації курсового та дипломного проектування, виконання практичних робіт та лабораторних робіт, якість знань студентів з дисциплін. Термін: 2 семестр 2016-2017 н.р.

У випадку внесення змін до стандартів спеціальностей протягом 2016-2017 н.р. розробити навчальні плани спеціальностей, внести зміни для посилення практичної складової освіти.

У випадку прийняття Закону про професійну освіту слід оновити положення про оформлення навчально-методичної документації. 

Методист з МР                              Н.А.Лутак


📍 Адреса: 

49041 Україна м. Дніпро вул. Технічна (Трудових резервів) 4 

Переїзд від Залізничного вокзалу:

Маршрутним таксі "Аеропорт-Вокзал" № 60 - до зупинки "Коледж"

Маршрутним таксі "Аеропорт-Вокзал" №109 - до зупинки “Коледж”

Від вулиці "Робоча" та площі "Соборна":

Тролейбус № 19 та 21 - до зупинки "Трудових резервів"

☎️ Контакти:

Приймальня директора:

(056) 720-92-31

Приймальня комісія:

(066) 263-55-98, (066) 216-85-25

Підготовчі курси:

(096) 804-43-33

✉️ E-mail: dtret1@ukr.net

Ми у соц мережах:

                 

 

Телеграм чат-боти: